Techniki cięcia płytek ceramicznych

Klasyczne cięcie płytek ceramicznych, nazywane także metodą „na sucho”, charakteryzuje się bardzo niską precyzją. Szczególnie w przypadku płytek gresowych, miejsce cięcia jest postrzępione i nierówne. Takie połączenie znacząco obniża estetykę, nawet w przypadku niewielkich powierzchni. Z kolei cięcie strumieniem wody gwarantuje, że wszystkie krawędzie będą perfekcyjnie równe, bez względu na wielkość oraz grubość płytki. Woda pod bardzo wysokim ciśnieniem wydostaje się ze specjalnej dyszy z ogromną prędkością. Kiedy natrafia na przeszkodę, po prostu ją przecina.

Cięcie strumieniem wody – najważniejsze informacje

Wykorzystanie wody pod wysokim ciśnieniem umożliwia niezwykle precyzyjne przecinanie różnego rodzaju materiałów. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze stosunkowo miękką strukturą (papier, drewno, guma itp.) wykorzystuje się wyłącznie wodę. Z kolei gdy materiał jest twardszy, do wody dodaje się specjalny proszek ścierny (najczęściej jest to garnet).

  • Cięcie strumieniem wody nie naraża płytki ceramicznej na pęknięcia. Dodatkowo, w trakcie przecinania, płytki nie są narażone na działanie naprężeń oraz wysokiej temperatury, która również może prowadzić do ich uszkodzenia.
  • Kolejną zaletą cięcia z wykorzystaniem strumienia wody jest brak wpływu na strukturę wierzchnią płytek ceramicznych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim brak konieczności wykonywania prac wykończeniowych, które przeważnie zajmują najwięcej czasu.

Cięcie strumieniem wody to bardzo wydajna technika pozwalająca na dokładne przecinanie dużej liczby płytek ceramicznych w krótkim czasie. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy do czynienia z wielkopowierzchniowymi pomieszczeniami.

Sposoby wykorzystania ciętych płytek

Cięcie strumieniem wody może posłużyć do wykonania m.in. nacięć na płytkach gresowych. Takie podejście sprawia, że możemy całkowicie odmienić ich wygląd. Dodatkowo, nacięcia ograniczają poślizg do minimum.

  • Płytki ceramiczne, które zostały przecięte opisywaną metodą idealnie do siebie pasują. Oznacza to, że fuga może być maksymalnie wąska, co dodatkowo podnosi estetykę i trwałość. Im węższa fuga, tym łatwiej utrzymać ją w czystości. Ponadto jest zdecydowanie mniej podatna na wykruszenia. Takie połączenie gwarantuje, że będziemy cieszyć się estetycznie wyglądającą powierzchnią przez długi czas.
  • Jakie płytki można przycinać przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem? Odpowiedź jest prosta – wszystkie. Nie ma znaczenia ich wielkość, kolor, struktura i grubość. Opisywana technika wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem, dzięki czemu mamy pewność, że nawet najtwardsze płytki zostaną precyzyjnie przycięte, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dodatkowo, metoda „na sucho” jest przyjazna dla środowiska. W trakcie przecinania nie wydzielają się żadne szkodliwe gazy lub odpady, które mogłoby być sklasyfikowane jako niebezpieczne. Dostarczając płytki ceramiczne do firmy oferującej cięcie strumieniem wody, warto uwzględnić chociażby minimalny zapas. Dzięki niemu można wykonać testy i próby, które sprawią, że finalny efekt w postaci perfekcyjnie przyciętych płytek będzie szybszy i prostszy do osiągnięcia. Warto dodać, że firmy specjalizujące się w cięciu płytek ceramicznych przeważnie oferują także ukosowanie pod kątem 45 stopni, precyzyjne szlifowanie płytek typu kratka, a także wykonywanie otworów. Ponadto w ofercie można znaleźć tworzenie cokołów oraz wykonywanie stopnic schodowych, które zwiększają bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz