Co daje cięcie płytek w osłonie cieczy

Co daje cięcie płytek w osłonie cieczy

Wysokie obroty

Maszyny których używa się do cięcia kamienia i ceramiki, charakteryzują się wysokimi obrotami tarcz tnących. Wysokie obroty zaś powodują powstawanie wysokich temperatur, wywołanych tarciem. Woda Będzie miała tu kluczowe znaczenie w chłodzeniu materiału jak i również narzędzia. Dzięki szybkiemu dobieraniu ciepła z płytek i tarczy, możemy ciąć płytki szybciej, nie ryzykując przy tym uszkodzeniem krawędzi czy przegrzaniem narzędzia.

Drgania

W trakcie procesu cięcia kafli powstają drgania, które w mikroskali powodują wyszczerbienia ciętych krawędzi. Woda z uwagi na swoją masę i dokładne przyleganie do powierzchni, odbiera i tłumi znaczną część drgań, co wpływa na jakość krawędzi i bezpieczeństwo pracy operatora.

Pył

Woda nie pozwala na swobodne unoszenie się pyłu powstającego w wyniku cięcia płytki, zamiast tego spłukuje go natychmiast z obrabianej powierzchni. Dzięki temu stanowisko pracy pozostaje czyste a operator nie jest narażony na uderzenia odpryskami płytki.

Jak widać woda jest nieodzownym elementem pracy przy obróbce kamieni, płytek czy innych wyrobów ceramicznych. Można oczywiście z niej zrezygnować, jednak konsekwencje mogą sprawić, że jakość usług znacznie by spadła, podobnie jak i komfort pracy przy obróbce płytek.

Jedna odpowiedź

  1. kesma pisze:

    Na mokro zawsze lepiej 🙂
    Choć przy cięciu płytek robi się potworny bałagan 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *