Jaka woda jest potrzebna do metody cięcia wodą?

Cięcie wodą to popularna technika wykorzystywana do precyzyjnego przecinania różnych materiałów. Dzięki niezwykłej dokładności, może być z powodzeniem używana np. do cięcia płytek. Obróbka strumieniowo-ścierna, bo tak również określa się cięcie wodą, wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem i wysoką efektywnością. Jednak jak w praktyce przebiega cały proces? Jakiego rodzaju wody trzeba użyć, aby móc swobodnie przycinać nawet bardzo twarde materiały, charakteryzujące się zróżnicowaną strukturą i grubością?

Podstawowe informacje o cięciu z wykorzystaniem strumienia wody

Cały proces cięcia materiałów przy użyciu wody jest prosty i jednocześnie bardzo skuteczny. Polega on na wygenerowaniu strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, które osiąga się dzięki pompie i specjalnej dyszy. W dużym skrócie, aby skumulować jak najwięcej energii, należy wodę pod wysokim ciśnieniem przepuścić przez bardzo mały otwór, który znajduje się na końcu dyszy. Wówczas strumień wody jest nie tylko niezwykle precyzyjny, ale również niesie ze sobą olbrzymią energię, dzięki której może przeciąć nawet kamień bądź stal.

Jaką wodę wykorzystuje się w obróbce strumieniowo-ściernej?

Chcąc przeciąć stosunkowo miękkie materiały takie jak guma, papier, drewno, pianka, PVC i inne tego typu, wystarczy woda charakteryzująca się odpowiednimi właściwości. Z czego to wynika? Przede wszystkim z bardzo wysokiego ciśnienia, które z łatwością przecina relatywnie miękkie materiały. Dodatkowo, woda porusza się z ogromną prędkością, dzięki której ta technologia wyróżnia się niezwykłą efektywnością.

Właściwości wody wykorzystywanej w technice strumieniowo-ściernej

Aby cięcie wodą było najbardziej efektywne, ciecz musi charakteryzować się następującymi właściwościami.

  • Przede wszystkim pH powinno zawierać się w przedziale od 7 do 8,5. Z kolei tak zwana twardość całkowita nie może być niższa niż 2 dH i wyższa niż 10 dH. Te same parametry dotyczą twardości niewęglanowej i węglanowej.
  • Jeśli chodzi o krzemionkę, nie powinno jej być więcej niż 5 mg na każdy litr wody. Zawartość żelaza nie może przekraczać 0,2 mg/l, natomiast obecność chlorków nie powinna być większa niż 100 mg/l.
  • Ostatnim parametrem, którym powinna charakteryzować się woda używana w technice strumieniowo-ściernej jest przewodność, która musi się zawierać w przedziale od 100 μS/cm do 450 μS/cm.

Jeżeli wszystkie powyższe właściwości są zachowane, cięcie wodą to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych technik przecinania różnego rodzaju materiałów.

W jaki sposób tnie się twarde materiały?

W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo twardymi materiałami, takimi jak kamień naturalny, stal, szkło, poliwęglany, gres i konglomerat sama woda jest niewystarczająca. Zatem jak wygląda przecinanie w tym wypadku? Oprócz wody, w strumieniu znajduje się ścierniwo, czyli garnet. W porównaniu do piasku, garnet jest zdecydowanie twardszy, a także charakteryzuje się ostrzejszymi krawędziami. Co ciekawe, ścierniwo wraz z wodą wylatującą z dyszy osiąga prawie prędkość dźwięku. Ta technika jest przyjazna dla środowiska, ponieważ w trakcie cięcia do atmosfery nie są emitowane żadne niebezpieczne substancje.
Ponadto jakość ciętych krawędzi jest perfekcyjna, dzięki czemu konieczność prac wykończeniowych zostaje ograniczona do absolutnego minimum. Cięcie wodą pozwala na przecinanie materiałów pod dowolnym kątem. Wykorzystując tę technikę można osiągnąć dowolne kształty.

Dodaj komentarz