Płytki do łazienki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zdecydowana większość osób będąca na etapie wybierania płytek łazienkowych kieruje się wyłącznie ich wyglądem oraz ceną. Ogromny wybór tego typu produktów sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji w wielu przypadkach nie należy do łatwych. Choć wyżej wymienione kryteria są oczywiście istotne, nie można pomijać ważnych parametrów technicznych, które decydują o trwałości oraz praktyczności opisywanych elementów. W niektórych przypadkach może okazać się również, że niezbędne jest skorzystanie z pomocy fachowców. Usługi glazurnicze, które wykonuje się w łazience to przede wszystkim ukosowanie płytek oraz szlifowanie, ale nie tylko.

Czym kierować się podczas wybierania płytek łazienkowych?

Osoby, które przeprowadzają remont łazienki lub budują ją od zera, muszą zakupić zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe. Choć mogłoby się wydawać, że przy pomocy tych samych egzemplarzy wykafelkujemy całe pomieszczenie, w praktyce okazuje się, że oba rodzaje znacznie się od siebie różnią. Co za tym idzie, o ile wersje podłogowe mogą teoretycznie znaleźć się na ścianie, o tyle wersje ścienne nie powinny być układane na podłodze. Tym co różni oba rodzaje są ich parametry techniczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Pierwszą zasadniczą różnicą jest antypoślizgowość. Ten parametr nie dotyczy płytek ściennych, a jedynie podłogowych. Wyraża się w przedziale od R9 do R13, przy czym wyższa wartość informuje o tym, że powierzchnia jest mniej śliska. W przypadku płytek, które mają zastosowanie domowe, zupełnie wystarczająca jest najniższa wartość, czyli R9. Co jeśli w łazience znajdują się stopnie, np. przy wejściu do wanny? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie stopnic schodowych. Usługi glazurnicze będą polegać na wykonaniu nacięć w płytkach. Dzięki temu, nawet jeśli powierzchnia jest mokra, możemy liczyć na dobrą przyczepność.
  • Kolejnym ważnym parametrem jest ścieralność. Oczywiście musi być ona wyższa w przypadku płytek podłogowych, gdyż są one znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Klasa ścieralności jest oznaczona cyframi od I do V. W przypadku łazienki, wystarczą płytki zaliczane do II klasy.
  • Nie można zapomnieć o stopniu nasiąkliwości. W tym przypadku dotyczy ona zarówno płytek ściennych, jak i podłogowych. Przyjmuje się, że opisywany parametr nie powinien być większy niż 3%. Najlepsze właściwości ma gres, bowiem jego nasiąkliwość wynosi zaledwie 0,5%. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tego materiału, również możemy skorzystać z pomocy fachowców. Usługi glazurnicze polegające na wykonaniu nacięcia na gresie, pozwolą w krótkim czasie zmienić charakter płytek.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Parametrem, który także powinien nas zainteresować jest wytrzymałość na zginanie, informująca o tym jaki jest próg łamliwości płytek. Codzienna eksploatacja sprawia, że z biegiem czasu może dojść do tego typu uszkodzeń, oczywiście jeśli okaże się, że wybraliśmy nieodpowiedni rodzaj. W przypadku płytek podłogowych ceramicznych, parametr nie powinien być mniejszy niż 35 N/mm2. Jeśli zdecydowaliśmy się na gres, wartość jest nieco wyższa bo 45 N/mm2. Co z płytkami ściennymi? W tym przypadku zupełnie wystarczające będzie 15 N/mm2.
Warto zwrócić uwagę również na klasę jakości. Oznaczenie I informuje o tym, że w całej partii znajduje się mniej niż 5% wadliwych egzemplarzy. Klasa II będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na niższej cenie i są w stanie zgodzić się na pewnego rodzaju niedociągnięcia związane z wyglądem płytek. Klasa III zdecydowanie nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy, aby nasza łazienka atrakcyjnie się prezentowała.

Dodaj komentarz