Rodzaje schodów wewnętrznych

Rodzaj schodów wewnętrznych znajdujących się w domu, mieszkaniu lub jakimkolwiek innym budynku w ogromnym stopniu przekłada się nie tylko na komfort ich użytkowania oraz ogólne wrażenia związane z przebywaniem w pomieszczeniu. Możliwości wyboru jest całkiem sporo, dzięki czemu każda osoba ma szansę dopasować konstrukcję do swoich wizji aranżacyjnych. Z jakimi rodzajami schodów wewnętrznych najczęściej można się spotkać? Kiedy konieczne jest wykonanie stopnic schodowych? Jakie materiały cieszą się największą popularnością?

Schody wewnętrzne – na jaki rodzaj konstrukcji można się zdecydować?

Każdy komu marzy się dom lub mieszkanie piętrowe, musi poświęcić nieco czasu na wybór schodów. Podjęcie ostatecznej decyzji może nie być zbyt łatwe, co wynika z dostępności wielu opcji w różnych cenach. Z jakimi wariantami najczęściej można się spotkać?

  • Schody jednobiegowe – wyróżniają się prostą konstrukcją, są niedrogie i stosunkowo łatwe do wykonania. Niestety zajmują też sporo miejsca, dlatego najlepiej sprawdzą się w większych domach i mieszkaniach. Charakteryzują się brakiem spocznika, więc będą dobrą opcją raczej przy łączeniu niskich kondygnacji. Co istotne, stopnie mogą być wykończone różnym materiałem. Ciekawym rozwiązaniem jest ceramika, jednak w tym przypadku konieczne będzie jednoczesne wykonanie stopnic schodowych.
  • Schody dwubiegowe – cieszą się sporą popularnością, co wynika z ich sporego komfortu użytkowania oraz łatwości wykonania. W tym przypadku część górna jest równoległa do dolnej, a pomiędzy nimi znajduje się dosyć szeroki spocznik. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci oraz starsze osoby. Niestety trzeba liczyć się z zajęciem sporej przestrzeni.
  • Schody trójbiegowe – to jedno z najlepszych rozwiązań dla wysokich kondygnacji i domów oraz mieszkań z półpiętrem. Takie schody są bardzo wygodne, jednak dosyć kosztowne i sporych rozmiarów. Na uwagę zasługuje jednak ich wyjątkowo reprezentacyjny charakter, który znakomicie podkreśli estetykę wnętrza.
  • Schody spiralne – bardzo często spotykane we wnętrzach, gdzie ilość miejsca jest mocno ograniczona. Nie należą do specjalnie komfortowych w użytkowaniu, a przy tym są dosyć strome. Na ich korzyść przemawia jednak niska cena oraz możliwość zakupienia już gotowych do zamontowania wersji.

Z jakich materiałów wykonuje się schody wewnętrzne?

Pod względem materiału użytego do konstrukcji, wyróżniamy schody żelbetowe oraz samonośne. Pierwsze z nich spotkamy najczęściej w domach jedno lub wielorodzinnych. Wynika to ze sporej masy takich konstrukcji oraz konieczności zastosowania zbrojenia, powiązania ze stropami i ścianami, a także przygotowania specjalnych fundamentów. Jeśli chodzi o materiał wykończeniowy, najczęściej stosuje się drewno, ale również kamień lub beton architektoniczny. Dobrze sprawdzają się także płytki ceramiczne. W tym przypadku konieczne jest wykonanie stopnic schodowych, które zapewniają lepszą przyczepność, a jednocześnie podnoszą estetykę.
Schody samonośne bazują na belkach wykonanych z drewna lub stali. Umieszcza się je na podłodze, ścianach lub specjalnych słupkach. Takie konstrukcje są znacznie lżejsze, a ich wykonanie mniej czasochłonne i skomplikowane. Z tego względu najczęściej można spotkać je w mieszkaniach. Obecnie jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest łączenie ze sobą różnych materiałów. Ciekawą opcją są m.in. schody metalowo-szklane lub metalowo-drewniane.

Dodaj komentarz