Usługi glazurnicze – z czego się składają?

Glazurnictwo można zaliczyć do prac wykończeniowych, które wymagają niebywałej precyzji oraz konieczności wykorzystania odpowiednich technik i narzędzi. Ostateczne efekty zależą od doświadczenia fachowca świadczącego usługi glazurnicze oraz posiadanej przez niego wprawy. Decydując się na remont lub wykańczając mieszkanie czy dom nie warto oszczędzać na ekipie zajmującej się tego typu zadaniami. W przeciwnym wypadku może się okazać, że ściany i podłogi wcale nie są tak estetyczne, a oprócz tego konieczne są poprawki. Czym dokładnie zajmuje się glazurnik?

Układanie płytek wykonanych z różnych materiałów

Osoby profesjonalnie zajmujące się glazurnictwem są w stanie ułożyć każdy rodzaj płytek, zarówno na pionowych, jak i poziomych powierzchniach, w środku i na zewnątrz. Co za tym idzie, mogą być one wykonane z takich materiałów jak gres, marmur, glazura oraz terakota. Podejmują się też układania mozaiki o wyjątkowo dekoracyjnym charakterze. Choć mogłoby się wydawać, że tego typu usługi glazurnicze nie są zbyt skomplikowane i poradzi sobie z nimi praktycznie każdy, w praktyce jest zupełnie inaczej.
Liczy się nie tylko fachowość, ale przede wszystkim dokładność. Kluczem jest też odpowiednie przygotowanie podłoża i usunięcie wszystkich elementów, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie przyczepności. Należy też skuć stare warstwy, przygotować zaprawę klejową według proporcji wskazanych na opakowaniu i zaaplikować jej odpowiednią ilość. Aby płytki zostały ułożone należycie, konieczne jest dokładne rozplanowanie ich układu i dokonanie obliczeń.

Szlifowanie narożników

Usługi glazurnicze to także wykończenie narożników glazury, gresu, kamienia i terakoty. Jest to absolutnie niezbędna czynność podczas układania płytek. Konieczność szlifowania pojawia się w momencie obudowywania wanny, tworzenia wnęk pod prysznicem czy obudowywania pionów kanalizacyjnych. Narożniki mogą być wykończone w różny sposób, w zależności od decyzji klienta. Profesjonalny glazurnik zaproponuje kilka wariantów, jednak ostatecznie wszystko zależy od naszych finansów, czasu oraz efektu wizualnego jaki chcemy osiągnąć. Najlepsze rezultaty zapewnia fazowanie, polegające na szlifowaniu brzegów pod kątek 45 stopni.

Biały montaż

Tym mianem określa się czynności związane z podłączeniem różnego rodzaju elementów ceramicznych i armatury. Mowa zatem o umywalkach, wannach, sedesach oraz brodzikach. Fachowy montaż pozwala cieszyć się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również pełnym bezpieczeństwem podczas użytkowania. Glazurnik dodatkowo zainstaluje baterie kuchenne oraz łazienkowe.

Dodatkowe usługi glazurnicze

Osoby działające w tej branży są też odpowiedzialne za montowanie cokołów ceramicznych. Na czym polega ta czynność? Cokół to element, który ma zasłonić miejsce gdzie stykają się dwa różne materiały. Najczęściej ma postać paska lub pasa płytek. Za jego pomocą można ukryć np. nieestetyczne fugi w miejscu stykania się płaszczyzn, sprowadzić krawędzie do jednej linii lub rozdzielić dwa kolory.
Jak zostało już wspomniane, fachowcy zajmują się też skuwaniem starych płytek oraz wyrównywaniem podłoża. Solidna i dokładna realizacja na tym etapie przyczyni się do lepszej przyczepności nowych elementów. Kolejną niezbędną czynnością jest fugowanie, przygotowywanie półek, które są wykonane z glazury, wykonywanie otworów w płytkach oraz zabudowywanie wanien i brodzików. Tego typu prace mogą być realizowane zarówno w małych pomieszczeniach, jak i dużych wnętrzach.

Dodaj komentarz