Jakie płytki wybrać – rodzaje płytek ceramicznych

Zastosowanie w aranżacjach płytek ceramicznych zapewnia wiele korzyści. Związane są one przede wszystkim z ich bardzo atrakcyjnym wyglądem, jak również parametrami użytkowymi. Produkty tego typu są wytrzymałe, nie poddają się łatwo zabrudzeniom i umożliwiają realizację wielu ciekawych projektów

Nic więc dziwnego, że zakładane są one w tak wielu pomieszczeniach. Przy ich użyciu warto wykończyć zarówno ściany, jak i podłogi. Zwłaszcza gdy zostaną we właściwy sposób zabezpieczone (odpowiadają za to usługi glazurnicze).

Wybór płytek ceramicznych do konkretnych pomieszczeń

Zanim jednak dojdzie do ich montażu, warto zapoznać się z wszystkimi możliwościami wyboru. Jak bowiem wiadomo, płytki ceramiczne występują w wielu odmianach, które są zróżnicowane pod względem kluczowych parametrów, jak również miejsc, w jakich sprawdzają się najlepiej. Sprawia to, że warto wymienić ich najczęściej kupowane rodzaje.

  • Terakota – szerokie, zróżnicowane usługi glazurnicze pozwalają dostosować je pod każdym względem. Co najważniejsze, to płytki wypalane z gliny, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je nie tylko wewnątrz pomieszczeń (modele nieszkliwione), ale też na zewnątrz (modele szkliwione). Zazwyczaj na podłodze. Terakota występuje w wielu odcieniach, co z pewnością należy zaliczyć do jej zalet.

  • Glazura – uniwersalne płytki wyróżniające się lekkością i niewielką grubością. Z tego powodu trzeba układać je tam, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia, czyli na ścianach w łazienkach czy kuchniach. Nie powinny znajdować się na zewnątrz.

  • Gres – płytki, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Prawidłowo wykonane usługi glazurnicze sprawią, że okażą się one zakupem na bardzo długi czas. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze sporej wytrzymałości mechanicznej, a także odporności na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych (zwłaszcza na mróz). Gres może znaleźć się na zewnątrz, ale też w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Pod uwagę trzeba wziąć również ich atrakcyjny wygląd. Skutecznie imitują naturalny kamień.

  • Klinkier – kolejne płytki powstając z gliny. Podczas ich produkcji stosuje się różne barwniki, dzięki czemu klienci mogą liczyć na spory wybór kolorystyczny. Zdecydowanie ułatwia to przygotowanie konkretnej aranżacji, spełniającej określone wymagania.

To oczywiście tylko kilka rodzajów płytek ceramicznych, które stosowane są najczęściej. Wspomnieć należy także o produktach Cotto, montowanych przeważnie w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym.

Płytki ceramiczne a usługi glazurnicze

Nawet najlepiej dobrane produkty okażą się mało przydatne, jeśli nie zostaną w odpowiedni sposób wykończone i przygotowane przed ich montażem. Z tego właśnie powodu ogromne znaczenie mają także usługi glazurnicze, dzięki którym płytki nadają się do wykończenia wszystkich wskazanych powierzchni.

Jak można się domyślić, tego typu działaniami powinni zajmować się specjaliści, który wiedzą, w jaki sposób zabezpieczyć je przed ewentualnymi uszkodzeniami czy przedwczesnym zużyciem. Usługi glazurnicze mogą polegać między innymi na cięciu płytek, ich ukosowaniu, wykonywaniu nacięć, szlifowaniu czy też kalibracji. Wiele zależy od tego, w których pomieszczeniach mają się znaleźć i jakie będą pełnić funkcje.

W każdym przypadku pod uwagę trzeba wziąć panujące warunki, rodzaj występujących czynników potencjalnie szkodliwych, jak również intensywność eksploatacji. Na tej podstawie znacznie łatwiej można podjąć prawidłowe decyzje.

Dodaj komentarz