Cięcie płytek ceramicznych – dlaczego warto zrobić to dobrze?

Cięcie płytek ceramicznych to obok ich układania jedna z najważniejszych czynności, jakimi zajmuje się glazurnik. Dlaczego warto to robić dobrze? Jakie ma to znaczenie dla inwestora? Na co zwrócić uwagę, by cięte płytki miały estetyczny wygląd?

Płytki ceramiczne – dlaczego ich prawidłowe cięcie jest tak ważne?

Płytki ceramiczne to chętnie wykorzystywane materiały wykończeniowe. Świetnie wyglądają, o ile zostaną dobrze położone. Na rynku nie brakuje profesjonalistów, którzy w przystępnej cenie świadczą wysokiej jakości usługi glazurnicze. Obejmują one nie tylko układanie płytek ceramicznych, ale przygotowywanie podłoża czy też cięcie kafelków. Każda z tych czynności powinna być wykonana precyzyjnie. Tylko wówczas efekty prac zachwycą.

Dla laika szczególnie problematyczne może okazać się cięcie płytek ceramicznych. Dlaczego warto to robić dobrze? Niewłaściwa technika prowadzi do dużych strat w materiale. Kafelki bowiem łatwo się kruszą i pękają, przez co nie nadają się do wykorzystania. Rodzi to konieczność zakupu nowych płytek, co zwiększa koszty remontu.

Oczywiście, w toku prac może się zdarzyć, że część uciętych kafelków nie będzie nadawać się do ponownego użytku. Dlatego przyjmuje się, że materiały budowlane i wykończeniowe należy kupować z 10 proc. zapasem. Taka nadwyżka powinna wystarczyć profesjonaliście do ułożenia płytek w danym miejscu.

Cięcie płytek – dlaczego jeszcze warto to robić dobrze?

Co równie ważne, cięcia powinny zostać wykonane z chirurgiczną precyzją. Tylko wówczas kafelki będą dobrze dopasowane do danego miejsca. Sprawi to, że ich położenie nie będzie nastręczać większych problemów.

Odpowiednia technika cięcia nie tylko usprawni układanie kafelków, ale również przełoży się na ich estetycznych wygląd. Płytki nie będą bowiem miały żadnych niedoskonałości. Wszelkiego rodzaju odpryski, pęknięcia i skazy nie prezentują się dobrze. Ponadto, mogą sprawić, że kafelki będą bardziej podatne na uszkodzenia. Nawet ich normalne użytkowanie może wówczas doprowadzić do zniszczenia powłoki.

Dlatego tak istotną kwestią jest to, aby cięcie płytek ceramicznych powierzyć specjalistom. Zyskasz wówczas pewność, że wszystkie czynności zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną. W efekcie kafelki będą świetnie wyglądać, a Ty nie stracisz na materiale.

Jak ciąć płytki ceramiczne – użyteczne wskazówki?

Cięcie płytek ceramicznych wymaga specjalistycznych narzędzi. W przeciwnym razie trudno o profesjonalne efekty. Robić to można m.in. za pomocą noża szklarskiego, przecinarki do glazury (tzw. gilotyny) czy też piły wyposażonej w tarczę diamentową. Stosowanie tych narzędzi wymaga wprawy. Dlatego ekipy świadczące usługi glazurnicze cieszą się tak dużym wzięciem.

Po ucięciu kafelków do zadanych rozmiarów należy usunąć powstałe nierówności. W tym celu najczęściej wykorzystuje się pilnik do glazury lub szlifierkę kątową z odpowiednią tarczą. Dopiero gdy brzegi płytki zostaną wygładzone, nadaje się ona do ułożenia. Co ważne, płytki można również ciąć na mokro, co redukuje ryzyko błędów. I w tym przypadku trzeb jednak dysponować specjalistycznymi narzędziami.

Cięcie płytek ceramicznych to wymagająca precyzji i wprawy czynność. Dlatego lepiej powierzyć ją specjalistom, którzy świadczą usługi glazurnicze. Wrocław jest jednym z tych miast, gdzie Specjaliści z naszej firmy nie tylko nadadzą kafelkom odpowiedni kształt i wymiary, ale również zadbają o ich estetyczny wygląd. Zajmą się także innymi pracami, w tym układaniem płytek, wyrównaniem podłoża, fazowaniem, wycinaniem otworów czy też realizacją rozet podłogowych i ściennych. Profesjonalny efekt gwarantowany!

Dodaj komentarz