Cięcie wodą – zasada działania

Cięcie wodą – zasada działania - foto

Woda to związek chemiczny, który wykorzystujemy na dziesiątki, a może i setki sposobów. Wszyscy potrzebujemy jej każdego dnia, stanowi też większość składu naszego ciała. Niemniej to nie wszystko, woda jest niezbędna również w przemyśle, między innymi do cięcia. Na czym polega cięcie strumieniem wody i co warto o nim wiedzieć?

Cięcie strumieniem wody, czyli znaczenie wysokiego ciśnienia

Pozornie mogłoby się wydawać, że woda to związek niezdolny do przecinania twardych materiałów. W końcu z wody korzystamy każdego dnia, zanurzając się w niej czy myjąc ciało. Jest miękka i niegroźna. Okazuje się, że wszystko ulega zmianie, kiedy nadamy wodzie wysokiego ciśnienia. Dzięki niemu strumień zyskuje dużą siłę, która daje mu możliwość przecinania nawet bardzo mocnych materiałów.

Nie bez powodu cięcie wodą nazywa się tak naprawdę cięciem strumieniem wody. Otóż aby możliwe było uzyskanie wysokiego ciśnienia, cała woda wykorzystywana w danej operacji musi znajdować się na niewielkiej przestrzeni. Ciśnienie bowiem rośnie wraz ze zmniejszeniem objętości wody.

Maszyna do cięcia strumieniem wody

Do przeprowadzania zabiegu cięcia wodą wykorzystuje się specjalistyczne maszyny. Wbrew pozorom nie jest to sprzęt szczególnie skomplikowany. Otóż cięcie strumieniem wody przeprowadza się przy użyciu sprzętu, zawierającego w swojej konstrukcji pompę. Jest ona niezbędna, aby wywołać ruch wody i wzrost jej ciśnienia. Poza tym maszyna posiada mechanizm napędzający, działający zwykle dzięki zasilaniu elektrycznemu. Uzupełnieniem konstrukcji jest podajnik materiału ściernego. Jaką rolę w cięciu wodą odgrywa materiał ścierny? O tym w dalszej części tekstu.

Materiał ścierny i jego znaczenie

Woda pod ciśnieniem posiada ogromną siłę. Niemniej nie jest ona nieograniczona. Oznacza to, że z niektórymi materiałami mogłaby sobie nie poradzić. Dlatego też cięcie strumieniem wody często przeprowadza się z użyciem materiałów ściernych. Mowa o drobnych cząsteczkach materiałów, cechujących się dużą twardością, która umożliwia wytworzenie intensywnej siły tarcia. Innymi słowy, materiały ścierne zwiększają moc cięcia strumienia wody, przez co jest on w stanie poradzić sobie nawet z najtwardszym materiałem. Za materiał ścierny wykorzystywany w maszynie do cięcia wodą może posłużyć choćby piasek.

Dlaczego cięcie wodą?

Obecnie istnieje wiele metod obróbki materiałów. Dlaczego zatem wybrać akurat cięcie strumieniem wody? Niewątpliwie technika ta posiada wiele zalet, wśród których należy wymienić szerokie spektrum zastosowania tej metody. Otóż cięcie wodą możesz przeprowadzić w przypadku takich materiałów, jak:

  • beton,
  • metal,
  • szkło,
  • plastik,
  • ceramika,
  • kamień,
  • i wiele innych.

Jak widać, cięcie wodą sprawdza się nie tylko w obróbce materiałów twardych, ale też tych, które poza twardością cechują się dużą kruchością. Najlepszym przykładem jest tutaj szkło. Otóż strumień wody oddziałuje punktowo, przez co dochodzi do przecięcia powierzchni w danym miejscu, ale nie do jej skruszenia.

Co istotne, podczas ciecia strumieniem wody nie wytwarza się zbyt wysokiej temperatury, przez co nie zachodzi ryzyko uszkodzenia materiału. Możliwe jest przeprowadzenie bardzo precyzyjnego cięcia, a to wszystko w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, cięcie strumieniem wody to technologia ekonomiczna. Ani zakup sprzętu, ani też jego eksploatacja nie generują zbyt wysokich kosztów.

Przedstawiliśmy specyfikę cięcia wodą i zalety tego rozwiązania. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki, trudno się dziwić, że cięcie wodą wciąż jest często stosowaną metodą obróbki materiałów.