Dlaczego dokładność i precyzja w cięciu kafli ma znaczenie?

Dlaczego dokładność i precyzja w cięciu kafli ma znaczenie - foto

Remont kuchni i łazienki wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, lecz także wsparcia firmy, specjalizującej się w usługach glazurniczych. Szukając płytek, warto dobrać je do wielkości pomieszczenia i warunków, jakie w nim panują. Zazwyczaj nie unikniemy jednak cięcia płytek. Należy zrobić to precyzyjnie, aby zachować walory estetyczne i funkcjonalność wnętrza!

Usługi glazurnicze – dlaczego warto poszukać fachowca?

Specjalista nie tylko ułoży płytki, ale w razie potrzeby precyzyjnie je przytnie, a nawet doradzi ich w rozplanowaniu. Fachowiec dobierze również odpowiedni klej, fugi i zaprawę. Doświadczony glazurnik zadba o to, żeby powierzchnia, na której położy płytki, była równa i czysta. Ponadto wypełni on ewentualne ubytki, a następnie przystąpi do rozplanowania kafelków.

Fachowiec dopasuje szerokość fugi do formatu płytki i miejsca zastosowania, ponieważ ma ona walory estetyczne i praktyczne. Spoina zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod kafelki, dodatkowo zwiększa ich przyczepność. Zanim jednak glazurnik przystąpi do jej ułożenia, sprawdzi, czy zaprawa klejowa całkowicie się związała.

Cięcie kafli – jak zrobić to dobrze?

Właściwy dobór narzędzi wpływa na tempo i efekty realizacji usług glazurniczych, a także przedłuża żywotność sprzętu. W ten sposób uchronimy się przed marnotrawieniem materiału, przez co stracilibyśmy sporo czasu i narazilibyśmy się na straty finansowe. Aby uniknąć problemów, najlepiej byłoby nie docinać płytek. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą wyeliminować najtrudniejsze cięcia. Zanim kupimy płytki, powinniśmy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym chcemy je położyć. Poszukajmy też kafelków w odpowiednim rozmiarze.

Płytki drewno- i marmuropodobne zwykle zapewniają większą swobodę przy docinaniu, nie wpływając przy tym negatywnie na ich walory estetyczne. W przypadku kafli o jednorodnej strukturze, cięcia nie rzucają się w oczy. To daje duże pole do popisu dla projektanta wnętrz. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku płytek porowatych lub o wyrazistym rysunku. Pamiętajmy, żeby położyć je w całości, dzięki czemu nie zaburzymy kompozycji. Takie kafelki sprawdzą się w dobrze eksponowanych miejscach.

Cokoły zapobiegają brudzeniu się ścian, jednocześnie dopełniają wygląd podłogi. Jeśli jednak mają one spełnić swoje zadanie, należy je dokładnie przyciąć pod odpowiednim kątem. Upewnij się, że nie widać krawędzi bocznej, ponieważ świadczy to o niedbalstwie lub niskich kwalifikacjach wykonawcy. Niedokładne przycięcie płytek może zepsuć cały efekt, dlatego poszukajmy fachowca, który nie naruszy formatu, ani kształtu.

Jak prawidłowo przycinać płytki?

Przede wszystkim nie powinniśmy się zbytnio spieszyć przy cięciu płytek, w ten sposób unikniemy odprysków, wyszczerbień, czy nierówności. Niektóre kafle są zaprojektowane tak, że jakakolwiek ingerencja glazurnika zepsuje ich kształt. W tym przypadku powinniśmy je idealnie dopasować do swojego pomieszczenia.

Do wykonania usług glazurniczych wykorzystuje ręczną lub elektryczną przecinarkę. Pierwszy sposób jest tańszy, ale czasochłonny, męczący i wymagający sporego doświadczenia. Elektryczny sprzęt kosztuje więcej, ale za to zdecydowanie ułatwia pracę. Ręczna przecinarka sprawdzi się, gdy chcemy przeciąć kilka płytek. Gres jest twardy i odporny na ścieranie, z drugiej strony możemy mieć problem z precyzyjnym przycięciem. Do jego obróbki najlepiej nadaje się elektryczne urządzenie z bezzębnymi ostrzami. W ten sposób można szybko i bezproblemowo zrobić remont.

Specjalistyczne cięcie płytek ceramicznych warto powierzyć doświadczonej ekipie. W ten sposób zyskujemy pewność, że usługi glazurnicze zostaną wykonane na najwyższym poziomie.