Współczesna technologia umożliwia efektywne i bezpiecznie cięcie strumieniem wody rozmaitych materiałów, w tym również tych o bardzo dużej twardości. Dzięki niej można np. wycinać elementy karoserii lub ciąć płytki. Odpowiednie dopasowanie parametrów strumienia wody sprawia, że elementy nie pękają, ani nie ulegają żadnym innym uszkodzeniom. Dużą zaletą wykorzystywania wody do cięcia jest również to, że krawędzie uzyskane w wyniku przecięcia są gładkie. Dlaczego płytki wielkoformatowe cięte za pomocą strumienia wody nie pękają? Co warto wiedzieć o tej metodzie obróbki materiałów? Odpowiadamy!
Czemu cięcie strumieniem wody jest bezpieczne?
Kiedy wielkoformatowe płytki są przecinane, zwykle istnieje duże ryzyko, że pojawią się na nich pęknięcia. Dzieje się tak ponieważ podczas cięcia wytwarzane jest ciepło, które z kolei prowadzi do powstawania wewnętrznych naprężeń. Im większy format, tym większe naprężenie. Aby zapobiegać pękaniu wielkoformatowych płytek, dobrym pomysłem jest cięcie strumieniem wody. Wykorzystując tę metodę będziesz mieć pewność, że podczas cięcia płytka cały czas będzie miała takie same parametry, a dodatkowo, jej powierzchnia będzie na bieżąco chłodzona wodą. Zapobiegnie to nadmiernemu rozgrzewaniu się jej, a w konsekwencji – powstawaniu naprężeń, mogących prowadzić do pęknięcia płytki.
Warto wspomnieć, że cięcie strumieniem wody pozwala na uzyskanie bardzo dużej dokładności, wynoszącej 0,1 mm. Oznacza to, że strumień działa punktowo, przecinając płytkę tylko w wyznaczonym miejscu, nie niszcząc innych jej fragmentów. Decydując się na cięcie płytek wielkoformatowych, należy być bardzo dokładnym, ponieważ każdy nieskoordynowany ruch może prowadzić do uszkodzenia powierzchni. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia, zalecamy skorzystać z usług fachowców, zajmujących się obróbką płytek ceramicznych. W przeciwnym razie istnieje duże niebezpieczeństwo, że podczas cięcia uszkodzisz płytki, co będzie generować dodatkowe koszty, związane z koniecznością zamówienia nowych elementów ceramicznych.
Zalety cięcia i obrabiania płytek strumieniem wody
Wybierając technikę obróbki płytek, uwzględnij wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Cięcie strumieniem wody posiada wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim brak wpływu na strukturę obrabianego produktu. Dodatkowo, wykorzystanie wody nie generuje pyłów ani innych zanieczyszczeń. Dużą zaletą cięcia strumieniem wody jest również możliwość uzyskania bardzo wysokiej jakości krawędzi, przez co wdrażanie kolejnych działań w ramach obróbki elementu przeważnie okazuje się zbyteczne.
Waterjet, czyli cięcie strumieniem wody, jest ekologicznym procesem, przebiegającym bez udziału wysokiej temperatury. Dzięki temu technika wyróżnia się na tle innych metod cięcia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, cięcie za pomocą wody wykorzystywane jest nie tylko do przecinania płytek wielkoformatowych, ale też do obróbki wielu innych materiałów, które nie powinny być podgrzewane, ponieważ dochodzi w ten sposób do ich zniszczenia. Dzięki temu, że woda chłodzi powierzchnię obrabianych materiałów, podczas cięcia nie powstają żadne odkształcenia termiczne. Warto wspomnieć, że cięcie strumieniem wody można wzmocnić za pomocą dodania do niego ścierniwa. W naszej firmie wykorzystujemy nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt, umożliwiający cięcie strumieniem wody, z uniknięciem pęknięć i innych uszkodzeń.