Czy lepiej ciąć płytki wodą czy przecinarką do glazury?

Czy lepiej ciąć płytki wodą czy przecinarką do glazury - foto

Estetyczne i właściwe ułożenie płytek ceramicznych nie jest możliwe bez docinania materiałów, które umożliwia uzyskanie pożądanego efektu. Niestety niektórzy zabierają się do prac remontowo-wykończeniowych bez elementarnej wiedzy na temat cięcia kafli, nie mówiąc już o posiadaniu odpowiedniego sprzętu. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy takie, jak nasza. Na co dzień zajmujemy się docinaniem i obróbką płytek. Dzięki nam przygotowanie materiałów do remontu jest łatwe. Oferujemy różnego rodzaju cięcia, w tym cięcie wodą oraz przecinarką do glazury. Które rozwiązanie jest lepsze?

Cięcie płytek – najlepsze sposoby

Główne metody cięcia płytek dzielimy na dwa rodzaje. Na pewno spotkałeś się z określeniami „cięcie zwykłe” oraz „cięcie specjalne”. To pierwsze to docinanie kafelek do odpowiedniego rozmiaru przy braniu pod uwagę tylko kąta cięcia. Z kolei cięcie specjalne wymaga większego doświadczenia i precyzji. Tutaj chodzi o takie zabiegi, jak wycinanie otworów, obramowań itd. Wyróżnia się też metody cięcia skategoryzowane ze względu na zastosowany sprzęt i technikę. W tym zakresie dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak zdecydowanie najpopularniejsze to cięcie z użyciem przecinarki i cięcie wodą.

Na czym polega cięcie wodą?

Wodę można wykorzystywać na wiele sposobów, ale jak ten związek chemiczny ma się do… cięcia płytek? Tak zwane cięcie wodą to jedna z najczęściej wybieranych metod obróbki tego typu materiałów. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że woda jest przydatna do cięcia tak twardych materiałów, jak płytki ceramiczne? Woda pod wpływem wysokiego ciśnienia zmienia swoje właściwości. Taki strumień ma wielką moc – precyzyjne może przeciąć także elementy ceramiczne. Mało tego, technikę tę stosuje się nawet do obróbki kamienia i wielu innych materiałów wyróżniających się wyjątkowo dużą twardością.

Cięcie wodą wymaga użycia odpowiedniego urządzenia z pompą. Technika ta wyróżnia się precyzją i niskim zagrożeniem zniszczenia dla płytek. Metoda ta wykorzystuje wodę pod ciśnieniem, jednak czasem to jeszcze za mało. W niektórych sytuacjach strumień wody zostaje wzbogacony materiałem ściernym.

Przecinarka do glazury – czy warto rozważyć jej wykorzystanie?

Chętnie wybieraną metodą cięcia kafli jest także ta z wykorzystaniem przecinarki do glazury. Choć cięcie wodą zyskało na popularności, to tradycyjna przecinarka do glazury wciąż ma duże grono zwolenników. Dlaczego? Zasadniczo ma wiele zalet. Umożliwia precyzyjne cięcie pod dowolnym kątem, daje możliwość regulacji głębokości. W naszej firmie wykorzystujemy przecinarkę z tarczą diamentową. Jest to nowoczesna maszyna, która gwarantuje bardzo szybkie przecinanie płytek. Co więcej, umożliwia zachowanie gładkich krawędzi.

Co wybrać – cięcie wodą czy przecinarką?

Cięcie i szlifowanie płytek to nasza specjalność. Szczególnie upodobaliśmy sobie cięcie wodą i przecinarką z tarczą diamentową, bo uważamy te metody za niezwykle precyzyjne i bezpieczne dla powierzonych nam materiałów, które, jak wiemy, nie należą do najtańszych. Dlatego w razie wątpliwości w kwestii sposobu cięcia, zazwyczaj zachęcamy Klientów do podjęcia decyzji o cięciu przy użyciu maszyny wodnej lub przecinarki z diamentem. Jednak które rozwiązanie jest lepsze? Tak naprawdę zależy to od konkretnego projektu, w tym od grubości materiału czy też wielkości płytek, a także tego, ile czasu mamy na realizację oraz gdzie jest ona przeprowadzana. Zachęcamy do kontaktu i przedstawienia swoich potrzeb, abyśmy mogli dobrać odpowiednią technikę cięcia płytek.