Płytki to chętnie wykorzystywane materiały dekoracyjne. Żeby jednak świetnie wyglądały, ich obróbką i układaniem powinien zająć się fachowiec. Gwarancję efektu dają profesjonalne usługi glazurnicze realizowane przez doświadczonych specjalistów. Dlatego cieszą się tak dużym wzięciem. Jakie sprzęty i metody stosują fachowcy do cięcia płytek?
Usługi glazurnicze – cięcie płytek na sucho i mokro
Profesjonalne usługi glazurnicze obejmują szeroki katalog działań. Koniecznym etapem procesu układania płytek jest ich cięcie. Może się ono odbywać zarówno na sucho, jak i na mokro. W przypadku pierwszej metody wykorzystywane są sprzęty bez mechanizmu chłodzącego, co wymusza konieczność stosowania mocnych tarczy, które są odporne na pracę w wysokich temperaturach.
W przypadku cięcia płytek na mokro tarcze są chłodzone wodą. Nie tylko zabezpiecza to glazurę przed pękaniem w nieodpowiednich miejscach, ale również pozwala zachować większy porządek w miejscu pracy. Podczas cięcia płytek na mokro nie unosi się żaden pył i kurz. Metoda ta wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, np. piły z nieruchomą tarczą.
Sprzęty używane do cięcia płytek
Profesjonalistów można rozpoznać także po sprzęcie, którego używają do cięcia płytek. Wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi wymienić można:
-
elektryczne piły do płytek – w zależności od konstrukcji są stosowane do cięcia płytek na sucho lub mokro. Wyposażone są w koło tnące, które wykonuje nacięcia. Są proste w obsłudze, jednak korzystanie z nich wymaga pewnej wprawy. Należy też zachować ostrożność, aby obróbka płytek była bezpieczna. Na rynku dostępne są piły zarówno z nieruchomą, jak i ruchomą tarczą. Oprócz cięcia płytek mogą one posłużyć także do fazowania (wyrównywania) ich krawędzi.
W przypadku elektrycznych pił do płytek niezwykle ważną kwestią jest dobór odpowiedniej tarczy. Najczęściej stosuje się tarcze diamentowe, które znakomicie radzą sobie z cięciem płytek gresowych, terakoty czy też granitu. Mogą mieć one różną wytrzymałość. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, do jakich konkretnie płytek są przeznaczone.
-
gilotyny – to ręczne przecinarki do płytek. Są lekkie i poręczne, a przede wszystkim nie wymagają zasilania. W efekcie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Gilotyny wyposażone są w ostrza, łamacz i blat. Sprawdzają się doskonale nawet podczas cięcia twardych materiałów. W ich przypadku do wyrównywania krawędzi płytek najczęściej stosuje się szlifierkę kątową wyposażoną w tarczę diamentową.
-
nóż szklarski lub rysik do glazury – to najprostsze przybory wykorzystywane do cięcia płytek. Wystarczy zarysować nimi linię cięcia na płytce, a następnie przełamać ją energicznym ruchem. I gotowe! Następnie powstałe nierówności trzeba wyrównać pilnikiem wolframowym, szczypcami do glazury lub wspomnianą już szlifierką z tarczą diamentową.
Wykorzystanie noża szklarskiego lub rysika do glazury jest to najmniej wydajna, a zarazem najbardziej zawodna metoda cięcia płytek. Niemniej znajduje zastosowanie w przypadku niewielkich powierzchni.
Usługi glazurnicze obejmujące m.in. cięcie, układanie i fazowanie płytek cieszą się dużą popularnością. Zatrudnienie fachowców stanowi bowiem gwarancję profesjonalnych efektów. Specjaliści wiedzą, jak ciąć płytki, tak aby straty materiału były jak najmniejsze, a efekt zachwycał. Dysponują również specjalistycznym sprzętem i potrafią się nim posługiwać, dzięki czemu wszystkie prace przebiegają sprawnie i bez zbędnej zwłoki.