Cięcie płytek ceramicznych wodą – na czym to polega?

Niezależnie czy samodzielnie układamy płytki ceramiczne, czy raczej zlecamy to przedsięwzięcie wyspecjalizowanej ekipie, raczej nie zdarzy się, by cięcie płytek nie było potrzebne. Doświadczony fachowiec układający kafelki, będzie wiedział, jak je dopasować do obrysu danej powierzchni, tak by przecinanie płytek zminimalizować. Warto wiedzieć, iż cięcie płytek możemy przeprowadzić z pomocą kilku metod.

Czy cięcie płytek musi nastręczać trudności?

Cięcie płytek możemy dokonać w warunkach domowych (a właściwie remontowo-budowlanych), przy pewnej dozie cierpliwości, niewielkich umiejętnościach i rzecz jasna, będąc w posiadaniu pewnych niezbędnych narzędzi. Z tym że od razu na wstępie nadmieńmy, iż zazwyczaj są one dość drogie, mowa tu o stołowych przecinarkach do glazury, których najniższa cena oscyluje w okolicach tysiąca złotych. Zresztą, profesjonalna maszyna (tzw. piła stołowa) z pomocą której cięcie płytek można przeprowadzić to już wydatek rzędu dwóch – trzech tysięcy. W przypadku takich urządzeń mamy pewność, iż płytka będzie docięta dokładnie, lecz spory koszt urządzeń skłania nas raczej do poszukiwania „domowych” sposobów przycinania płytek ceramicznych.
Wszystkie te metody bazują na dość prostym mechanizmie stworzenia na powierzchni kafelka na tyle głębokiej rysy, by potem za pomocą mechanicznego wyłamania odciętego fragmentu doprowadzić do podziału płytki. Do najpopularniejszych narzędzi temu służących należą: rysik do glazury lub nawet nóż szklarski, specjalne szczypce do glazury oraz szlifierka kątowa i gilotyna do płytek ceramicznych. Kto pierwszy raz próbował uskutecznić cięcie płytek za pomocą prostej, wydawałoby się, czynności jak zarysowanie powierzchni nożem szklarskim, ten wie, ile trudności sprawie potem próba przełamania obu części.
Częstokroć takie cięcie płytek kończy się jakimś procentem niepowodzeń. Nie wspominamy już o tym, iż cięcie płytek za pomocą wzmiankowanej powyżej, szlifierki kątowej wymaga nie lada precyzji i swoistego „wyczucia” szlifierki. Sama zresztą obróbka (zaokrąglanie ostrych krawędzi) odłamanej części, czyli wygładzanie za pomocą szlifierki kątowej z tarczą diamentową do najłatwiejszych nie należy. Nawet nieumiejętne użycie zwykłego pilnika wolframowego może spowodować drgania, które spowodują pęknięcie szlifowanej płytki. Warto więc zastanowić się, czy cięcie płytek nie powierzyć, jednocześnie o niebo profesjonalnej i jednocześnie bezpieczniejszej dla ceramiki, metodzie przycinania płytek strumieniem wody.

Waterjet, czyli profesjonalne cięcie płytek wodą – czym właściwie jest?

Z pewnością nie każdy z nas wie, iż woda używana jest już od kilkudziesięciu lat w wielu gałęziach przemysłu, właśnie tam, gdzie jej strumień odpowiednio kierowany i skumulowany pod dużym ciśnieniem pozwoli na docinanie powierzchni bez jej uszkodzenia. Cięcie wodą sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować palnika lub przecinarki mechanicznej. Strumień wody jest także używany przy oczyszczaniu obiektów, np. po podniesieniu statku na suchy dok, właśnie wodą oczyszcza się jego kadłub z nagromadzonego w czasie rejsu mułu i z przyrośniętych mięczaków (małży) morskich.
By pozwolić sobie na cięcie płytek wodą, nie musimy rzecz jasna posiadać ogromnego portowego robota z dyszami zużywającymi hektolitry wody na minutę. Ich obróbkę możemy bowiem powierzyć profesjonalnej firmie, która będzie w posiadaniu maszyny bazującej na procesie fachowo zwanym; „abrasive water jet” lub po prostu Water Jet. Warto dodać, iż cięcie płytek nie jest szczytem możliwości takiego urządzenia, bowiem wśród surowców poddawanych takowej obróbce znajduje się także: poliwęglan i polipropylen, konglomeraty marmurowe i granitowe, różne gatunki kamienia naturalnego, drewno, a nawet wysokogatunkowa stal węglowa, narzędziowa. Mamy więc pewność, iż nasze płytki zostaną docięte wprost idealnie, skoro water jet jest wykorzystywany także przy wycinaniu kształtów ze stali pancernej!
Metoda ta, to pewność braku odkształceń, pęknięć oraz niezrównana wprost gładkość. Wszystko to osiągamy za pomocą swoistego procesu, w którym strumień wodny osiąga niemalże prędkość dźwięku, a precyzję cięcia twardszych materiałach zwiększa się za pomocą dodania do wody tzw. ścierniwa. Przecinanie płytek ceramicznych odbywa się tylko z wykorzystaniem wody, bowiem ceramika nie należy do tworzyw o dużej twardości.

Dodaj komentarz